حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

استفاده از الماس نانو مقیاس جهت تقویت مواد مورد استفاده در حمل و نقل دریایی

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ تعداد بازدید : ۹۴۵
تعداد رای : ۱
محققان دانشگاه برونل (Brunel University) توانستند با استفاده از الماس نانو مقیاس در مذاب آلومینیوم به روش آلتراسونیک، خواص مکانیکی آلیاژ آلومینیوم مورد استفاده در حمل و نقل دریایی را افزایش دهند.

نیکولای کاخیدز (Nikolai Kakhidze) دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده فیزیک و مهندسی که کارآموزی خود را در دانشگاه برونل گذرانده است؛ توانست با هدایت دیمیتری اسکین (Dmitry Eskin) استاد دانشگاه ایالتی تامسک (TSU) آلیاژی از آلومینیوم  را با افزودن الماس نانومقیاس به مذاب آلومینیوم با استفاده از روش آلتراسونیک در دانشگاه برونل (لندن، انگلستان) تولید کند. نتایج به دست آمده از این تحقیق برای تولید مواد جدید در حمل و نقل دریایی استفاده می‌شود.

آلیاژسازی و به‌کارگیری نانو ذرات الماس در آلیاژسازی آلومینیوم سبب افزایش خواص مکانیکی شده و آلیاژ مقاومت بیشتری را به هنگام شکل‌پذیری و یا جوشکاری از خود نشان می‌دهد. همچنین مقاومت به خوردگی آن نیز افزایش می‌یابد. تاکنون آلیاژسازی با استفاده از نانو الماس صورت نگرفته بود و به‌جای آن از ذرات بزرگ‌تر و یا گرافیت جهت آلیاژسازی استفاده می‌شد.

دانشمندان TSU توانستند از الماس به‌عنوان ماده‌ای جهت تولید آلیاژهای سخت شده استفاده کنند. هر چند که از دیگر نانو ذرات نیز همچنان استفاده می‌شود.

مواد حاصل می‌توانند در صنایع هواپیمایی، خودرو، دریایی و فضایی و هم‌چنین ساخت پوشش مورد استفاده قرار گیرند. به این ترتیب ایمنی وسایل نقلیه مورد نظر افزایش پیدا کرده و به‌علاوه وزن آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha