حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

تشخیص سندرم خستگی مزمن با استفاده از نانوتکنولوژی

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ تعداد بازدید : ۲۴۰
تعداد رای : ۰
دکتر رحیم اسفندیارپور پژوهشگر ایرانی و همکارانش در دانشگاه استنفورد یک آزمایش خون انجام داده‌اند که می‌تواند به طور دقیق نشانگرهای زیستی خون را مورد بررسی قراردهد. این آزمایش اثبات علمی را فراهم می‌نماید که نشان می‌دهد این بیماری وجود دارد و قابل تشخیص است.

افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن  ("CFS" chronic fatigue syndrome) تا به حال در بهترین حالت، با شک و تردید درمان شده اند. Ron Davis، نویسنده و محقق ارشد، استاد بیوشیمی و ژنتیک دانشگاه استنفورد گفت: "در اغلب موارد، این بیماری به عنوان یک بیماری تخیلی دسته‌بندی می‌شود." معمولا پس از مراجعه بیمار به پزشک، تعدادی آزمایش برای کبد، کلیه، قلب، خون و سلول‌های ایمنی تجویز می‌شود. او توضیح داد: " به طور معمول همه این آزمایش‌ها پزشک را به سمت یک بیماری یا بیماری دیگر هدایت می‌کند، اما برای بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن، نتایج نرمال می‌شوند."

Davis و اسفندیارپور، یک آزمایش خون برای تشخیص CFS طراحی کرده‌اند. این آزمایش اساسا به پاسخ سلول‌های ایمنی به استرس می‌پردازد. این گروه تحقیقاتی در یک مطالعه آزمایشی، نمونه خون ۴۰ نفر را گرفتند. تشخیص داده شد که از این تعداد ۲۰ نفر براساس علائم خود از CFS رنج می‌برند. نتایج آزمایش‌ها می‌تواند به دقت تمام موارد CFS دقیقا مشخص کند.

گروه تحقیقاتی برای آزمایش آن‌ها، از "آزمون نانوالکترونیک "استفاده نمود: وقتی سلول‌های سالم پلاسما و سلول‌های ایمنی تحت استرس قرار می‌گیرند، تغییرات جزئی در انرژی وجود دارد. این تدبیر هزاران جریان کوچک را به نمونه‌های پلاسما می‌فرستد که باعث می‌شود سلول‌های ایمنی پاسخ داده و واکنش نشان دهند. واکنش سلول‌های بیماران مبتلا به CFS نسبت به افراد سالم متفاوت است. این دستگاه به اندازه کافی دقیق است تا این نانوسیگنال‌ها را انتخاب کند و آن را با نمونه سالم مرتبط سازد. هرچه سیگنال‌های الکتریکی خارج‌شده از سلول‌ها بزرگ‌تر باشد، تغییر در سطح سلولی محققان را بیشتر توضیح می‌دهد. آن‌ها اضافه می‌کنند که این بدان معنی است که این سلول‌ها تحت استرس قرار می‌گیرند "تکان می‌خورند" و قادر نیستند به اندازه کافی استرس را پردازش کنند. این میله‌ها به وضوح در نتایج نمونه‌های بیماران مبتلا به CFS در مقایسه با افراد سالم دیده می‌شوند. این گروه از "الگوریتم‌های یادگیری ماشین نظارت‌شده (supervised machine learning algorithms)" یا "فن‌آوری هوش مصنوعی" استفاده کرد تا به سرعت این میله‌ها را تشخیص دهد. این کار باعث شد که این آزمون قابل‌اعتماد و در عین حال دقیق باشد.

Davis گفت: "ما دقیقا نمی‌دانیم چرا سلول‌ها و پلاسما به این صورت عمل می‌کنند. اما شواهد علمی وجود دارد مبنی بر اینکه این بیماری، ساخته ذهنی بیمار نیست. ما به وضوح شاهد تفاوت در روند استرس سلول‌های ایمنی بدن، در فرد سالم و مبتلا به سندرم خستگی مزمن هستیم.

اسفندیارپور افزود: "با استفاده از آزمون نانوالکترونیک، ما می‌توانیم دوزهای کنترل‌شده بسیاری از داروهای مختلف را به نمونه‌های خون بیمار اضافه کنیم و دوباره آزمون تشخیصی را اجرا کنیم." بنابراین او توضیح داد که چگونه آن‌ها می‌توانند از آزمایشات مبتنی بر فناوری نانو خود استفاده کنند و همچنین برای داروهای بالقوه برای درمان CFS استفاده کنند. وی گفت: " اگر این داروها موثر واقع شوند، احتمالا موجب کاهش میله‌ها خواهد شد." در حال حاضر آن‌ها دارویی یافته‌اند که می‌تواند به بازیابی عملکرد سلول‌های ایمنی و پلاسما کمک کند. آن‌ها امیدوارند به زودی این دارو در آزمایش‌های بالینی بر روی بیماران مورد برسی قرار گیرد و فواید آن اثبات شود. در حال حاضر این دارو توسط اداره غذا و دارو (FDA) تایید شده‌است.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)