حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

استاندارد جدید صنایع برای شافت‌های پلی‌اورتان آنتی‎استاتیک

شافت‌های پلی‌اورتان آنتی‎استاتیک
تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۲/۲۲ تعداد بازدید : ۲۶۲
تعداد رای : ۰
با افزودن تنها 0.03 درصد پلی‌اورتان همراه با نانولوله کربنی، می‌توان بدون ایجاد تغییر در خواص اصلی، خواص آنتی‎استاتیک همگن در پلی‌اورتان‌ها ایجاد کرد و مانع تجمع بارهای الکتریکی بر تجهیزاتی مانند شافت‌ها و غلطک‌ها در کارخانه‌ها شد و از بروز حوادث جلوگیری کرد.

براساس گزارش منتشر شده در آوریل 2019، شافت‌های پلی‌اورتان آنتی‎استاتیک که با نانولوله‌های کربنی تک‎دیواره تقویت شده‌اند به استاندارد جدید صنایع تبدیل شده و تولید‌کنندگان را در کاهش هزینه‌های تولید و تامین امنیت شغلی یاری می‌کنند. با افزودن تنها 0.03 درصد نانولوله پلی‌اورتان، می‌توان بدون ایجاد تغییر در خواص اصلی، خواص آنتی‎استاتیک همگنی در پلی‌اورتان ایجاد کرد.

نانولوله‌های کربنی تک‎دیواره (گرافنی) یکی از پیشرفته‌ترین افزودنی‌های رسانا هستند که کاربرد زیادی در تولید شافت‌ها و غلطک‌ها در صنایع مختلف دارند. کارایی بالا و خواص پایدار آنتی‎استاتیک شافت‌های تقویت شده با نانولوله‌ها، آن‌ها را به استاندارد جدید صنایع تبدیل کرده است.

تجمع الکتریسیته‌ی ساکن برای تجهیزات صنعتی و خطوط تولید و انتقال خطر بسیار بزرگی محسوب می‌شود. اصطکاک ایجاد شده بین نوار نقاله و شافت‌ها باعث ایجاد بار الکتریکی می‌شود که می‌تواند در تولید اخلال ایجاد کند. مشکل دیگری که بار استاتیک ایجاد می‌کند، چسبیدن گرد و خاک به محصولات سفید یا با رنگ‌های روشن، مثل پارچه‌ها، الیاف و بسته‌بندی‌هاست که باعث افزایش نرخ محصولات مرجوعی به کارخانه می‌شود. علاوه بر این، کارگران دائما در معرض شوک‌های الکتریکی ناخوشایند قرار می‎گیرند.

این مشکلات باعث شده تا کارفرمایان به پلی‌اورتان‌های آنتی‎استاتیک روی بیاورند. برای افزودن خواص الکترواستاتیک به یک پلیمر رسانا، کافی است پرکننده‌ها (فیلرها)ی رسانا را در حین تولید به آن اضافه کرد.

پیش از این، این پرکننده‌ها از جنس کربن سیاه و مواد آلی/معدنی مخصوصی بودند که حدود 10 تا 15 درصد از وزن کل محصول را به خود اختصاص می‌دادند و تاثیر بدی بر استحکام و چرخه‌ی عمر محصول می‌گذاشتند. نانولوله‌های تک‎دیواره، برخلاف سایر افزودنی‌ها، خواص فوق‌العاده‌ای از خود نشان می‌دهند. میزان نانولوله‌ی مورد نیاز برای دست‌یابی به مقاومت ویژه‌ی موردنظر، یک صدم نمک‌های آمونیوم و یک پانصدم کربن سیاه است. علاوه بر این، برخلاف کربن سیاه، نانولوله‌ها پراکندگی یکنواختی در ماده دارند که باعث حفظ خواص فیزیکی و شیمیایی ماده می‌شوند و هیچ لکه‌ی سیاهی نیز بر محصولات خروجی مانند کاغذها، پارچه‌ها و غیره باقی نمی‌گذارند.

از مزایای این مواد می‌توان به ثابت بودن میزان رسانایی ایجاد شده در گذر زمان و در رطوبت و دماهای مختلف اشاره کرد؛ این موضوع برای شافت‌ها که معمولا در اثر سایش گرم می‌شوند بسیار حائز اهمیت است. نانولوله‌ها همچنین از تجمع گرد و غبار بر روی تجهیزات جلوگیری می‌کنند.

اخیرا شرکت تولیدی و تحقیقاتی Unikom Service با استفاده از نانو لوله‌های OCSiAl محصولاتی با خواص پایدار آنتی‎استاتیک در محدوده‌ی 107 تا 109 (cm.Ω) تولید کرده است. این شرکت هم چنین محصولاتی با این محدوده‌ی مقاومتی تولید می‌کند که در عین نداشتن نقاط داغ (hot spots) خواص اصلی خود را نیز حفظ کرده‌اند.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)