حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

تسخیر اقیانوس‌ها توسط سلول‌های خورشیدی

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ تعداد بازدید : ۱۶۰
تعداد رای : ۰
شرکت‎های بیوا و اوشن‌سان در کنفرانس اینترسولار ۲۰۱۹، از سیستم‌های خورشیدی شناور به منظور آزمایش این فناوری نوظهور رونمایی کردند.

در کنفرانس اینترسولار ۲۰۱۹ در شهر مونیخ، رویکردهای خورشیدی شناور، مانند قایق‌های خورشیدی، غشاهای الهام گرفته از نیلوفر آبی، پوشش سدها، مورد بحث قرار گرفتند.

مدیر فنی شرکت بیوا، اقرار کرد که وقتی سیستم‌های الکتریکی در نقشه‌های پایانی یک پروژه در هلند طراحی نشده بودند، بیوا تصمیم گرفت تا روش خودش را پیش بگیرد. گیمبل مدیر فنی شرکت بیوا گفت: «امکان فراهم کردن انرژی مورد نیاز مصرف‌کننده‌ها، با سیستم‌هایی که دیدیم وجود نداشت.» راه‌حل بیوا به این ترتیب بود که یک مزرعه 2 مگاواتی را به ردیف‌هایی از قایق‌های خورشیدی مربعی شکل تقسیم کند. در این مجموعه واحدهای مبدل در گوشه‌های مجموعه تعبیه شده بودند و یک ایستگاه ترانسفورماتور 1600 کیلوولت‌امپر در قلب مجموعه شناور بود. مدیر فنی شرکت بیوا گفت نصب این مجموعه دو هفته زمان برده است و اتصال آن به شبکه در اوایل ماه برقرار شده است. وی در ادامه افزود، در طراحی این نیروگاه راهروهای تعمیر و نگهداری مستحکم هستند و سامانه به گونه‌ای طراحی شده است که کمترین سطح را بر روی آب اشغال کند.

در بحث سیستم‌های خورشیدی شناور به بررسی سهم این بخش در سال‌های اخیر نیز پرداخته شد. همانطور که فرانک هاگویتز، سرپرست کنفرانس اینترسولار اشاره کرد، طبق آمار بانک جهانی در سال گذشته، ظرفیت سیستم‌های خورشیدی شناور از مقدار 10 مگاوات در سال 2014 به مقدار ۱.۱ گیگاوات در سال 2018 رسیده است و آسیا، پیشگام در نصب سیستم‌های خورشیدی شناور بوده است.

در بخش بعدی این همایش، نوبت به اوشن‌سا رسید. اوشن‌سان یکی از شرکت‌های رقابت‌کننده در این بازار نوظهور است که یک پروژه شناور 2 مگاواتی در یک سد آلبانیایی را اجرا کرده است. اوشن‌سان مدعی شده است که بازدهی این سامانه را از طریق اثر خنک‌کننده غشای دایره‌ای آن 10 درصد افزایش خواهد داد. آن‌ها همچنین با ارائه فیلمی ادعا کردند که این سامانه توانایی تحمل طوفان‌های زمستانی منطقه را هم خواهد داشت. لازم به ذکر است که پیش از این، اوشن‌سان در یک رویداد خورشیدی در سال جاری، به تلاش‌هایی در راستای کاهش هزینه‌های پنل‌ها اشاره کرده بود.

در رویداد اینترسولار ۲۰۱۹ همچنین زمانی برای بررسی پتانسیل فنی سامانه‌های خورشیدی شناور، فراتر از ادعاهای سازندگان پیشگام در این حوزه، تعیین شده بود. در این رابطه، مین دوجونگ یکی از محققان این حوزه، به این نکته اشاره کرد که عملکرد سامانه‌های شناور به چهار عامل دما، تابش، حرکات مکانیکی، و فضولات پرندگان بستگی دارد. به گفته دوجونگ، پنل‌های شناور در بعضی موارد ممکن است تا شش درجه خنک‌تر از نمونه‌های زمینی مشابه باشند. دوجونگ دو مورد دیگر، یعنی جابه‌جایی سامانه شناور به واسطه موج، و ایجاد سایه به واسطه فضولات حیوانی را هم به عنوان معایب سامانه‌های شناور نام برد. بنابراین به نظر می‌رسد در این مرحله، نقاط ضعف فناوری، با توجه به هزینه‌های زیاد آن، بر نقاط قوت این سامانه‌ها غلبه کرده و توجیه اقتصادی برای استفاده از این سامانه‌ها با فناوری کنونی وجود نداشته باشد.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)